Zbliża się finał Akademii Gitary

Nasza gitarowa podróż dobiega końca. Okazją do ostatniej muzycznej wędrówki będzie koncert finałowy tegorocznej edycji festiwalu. Odwiedzimy tak odległe od siebie krainy Europy jak Norwegia i Katalonia. Zabierze nas tam twórczość Arianny Savall i Pettera U Johansena, którzy wraz z zespołem zaprezentują projekt Hirundo Maris – „Pieśni Południa i Północy”.

Arianna Savall to światowej sławy śpiewaczka, harfistka oraz kompozytorka katalońskiego pochodzenia. Jest córką wybitnego interpretatora muzyki dawnej – Jordiego Savall. W swojej muzycznej karierze artystka kultywuje starodawną tradycję śpiewu do akompaniamentu harfy. Jej celem jest przywrócenie tej tradycji do łask poprzez wykonywanie kompozycji antycznych, a także zupełnie nowych, skomponowanych specjalnie na harfę.

Jako śpiewaczka oraz harfistka, Arianna Savall współpracuje z licznymi solistami oraz zespołami. Koncertuje na całym świecie. Do tej pory wystąpiła między innymi w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Turcji, Rosji, Kanadzie oraz Izraelu. Nagrała 3 autorskie płyty. Ostatnia z nich, Chants du Sud et du Nord – Pieśni Południa i Północy została wydana w 2012 roku i stanowi zapis jednego z najnowszych projektów Savall. Projekt ten to Hirundo Maris, który razem z wszechstronną artystką współtworzy pochodzący z Norwegii Petter Udland Johansen. Pieśni Południa i Północy to projekt opisywany jako podróż łącząca Morza Śródziemne z Morzem Północnym. Stanowi mieszankę muzyki dawnej oraz folkowej, zestawiając ze sobą kompozycje powstałe w miejscach tak od siebie odległych jak Norwegia i Katalonia.

Akademia Gitary: festiwal – KONCERT FINAŁOWY

Arianna Savall & Petter U Johansen – Hirundo Maris | 7.09.2014, g. 19.00 | Aula UAM w Poznaniu

Wystąpią:
Arianna Savall – sopran, harfa
Petter Udland Johansen – tenor, mandolina
Sveinung Lilleheier – gitara
Miquel Angel Cordero – kontrabas
David Mayoral – instrumenty perkusyjne

Bilety na koncert są dostępne na stronach eBilet.pl, Eventim.pl oraz w poznańskim CIM.

Autor: Alicja Straburzyńska