Rozpoczęcie Jarocińskiej Akademii Gitary

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW poniedziałek, 18 sierpnia, mury kościoła św. Marcina w Jarocinie wypełni muzyka. To za sprawą duetu klarnetowo-gitarowego, który tworzą Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko. Ich koncert otworzy „Jarocińską Akademię Gitary” oraz kurs gitarowy, który do Jarocina wraca po roku przerwy.

Bokun-Kościuszko to niecodzienny duet zrodzony z fascynacji arcydziełami muzyki kameralnej. Jan Jakub Bokun to klarnecista, a także dyrygent. Jest wyróżniony między innymi nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz Stypendium Rządu Francuskiego. Jako dyrygent i solista wydał 10 płyt. Ostatnia z nich, „Clarinettino”  została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

Jakub Kościuszko jest oceniany przez krytyków jako „znakomity, wrażliwy wirtuoz”. Z wynikiem celującym kończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, a naukę kontynuował w Hadze i Sienie pod kierunkiem najlepszych nauczycieli. W 2010 roku ukazała się jego pierwsza płyta „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Piasieczny”, bardzo dobrze przyjęta przez krytykę w Europie i USA. Dwa lata później wydał nowy album „Guitar Recital”, a obecnie pracuje nad trzecim solowym wydawnictwem.

Razem tworzą duet którego celem jest, jak sami mówią, ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej – od romantycznego kompozytora, Franza Schuberta, przez francuskich artystów ubiegłego wieku, jak na przykład Debussy czy Ravel, aż po najnowsze dzieła kameralne i solowe.

W ich programie będzie można usłyszeć między innymi sonatę Arpeggione Schuberta, napisaną na klarnet i gitarę, Arabesque nr 1 Debussy’ego, a także utwory solowe na klarnet i gitarę.

Poniedziałkowy występ duetu otworzy „Jarocińską Akademię Gitary”. Jej zwieńczeniem będzie koncert  uczestników kursu, który nawiązuje do tradycji jarocińskich kursów festiwalowych. Efektów nauki pod okiem wybitnych specjalistów, takich jak chociażby Piotr Zaleski, Robert Horna czy Łukasz Kuropaczewski, będzie można wysłuchać 22 sierpnia w Pałacu Radolińskich.

Autor: Karol Kamiński