Podsumowanie gitarowego miesiąca

podsumowaniePo kilku tysiącach przejechanych kilometrów Akademia Gitary zakończyła swoją siódmą podróż po Wielkopolsce. Festiwal gościł kilkudziesięciu znakomitych gitarzystów w prawie 40 miejscach w regionie. Jak sami oceniamy tegoroczną edycję?

Gwiazdą inauguracji był izraelski mandolinista Avi Avital, którego usłyszeliśmy wraz z Łukaszem Kuropaczewskim i Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Najważniejszym elementem programu było wykonanie „Jerusalem Concerto”, utworu napisanego przez Angelo Gilardino specjalnie dla Avitala i Kuropaczewskiego.

Bardzo ważnym wydarzeniem był koncert Vicente Amigo – przez wielu uznawanego obecnie za najlepszego gitarzystę flamenco na świecie. – Jestem zachwycony tą salą! Jest to miejsce świetnie przygotowane do podejmowania instrumentów takich jak gitara. I ta wspaniała publiczność! To dla mnie duża niespodzianka. Poznań bardzo pozytywnie mnie zaskoczył – mówił artysta tuż po występie.

Zwieńczeniem festiwalu był występ Arianny Savall. Artystka swoim pięknym sopranowym śpiewem i grą na harfie zabrała publiczność w podróż łączącą Katalonię z Norwegią.

Nowe horyzonty
W tym roku Akademia Gitary otworzyła się na nowe projekty. Jednym z nich była Akademia Gitary: kids. Koncerty, warsztaty, wspólne zabawy – to czekało na najmłodszych w Hermanowie, Poznaniu, Gnieźnie i Jarocinie. Młodzi melomani podróżowali gitarolotem do świata muzyki, który przemierzali poznając tańce świata.

Atrakcją dla starszych wielbicieli muzyki był projekt Akademia Gitary 60+. Seniorzy miło spędzili czas w  Dziekanowicach, najpierw na klasycznym koncercie Poznańskiego Kwartetu Gitarowego, a później, bardziej rozrywkowo, na pikniku z orkiestrą ukulele.

Strzałem w dziesiątkę okazały się się otwarte lekcje gitarowe w przestrzeni KontenerArt. Wszyscy miłośnicy sześciu strun mogli rozwijać swój muzyczny warsztat na czterech spotkaniach. Motywem przewodnim każdego z nich były przygotowania do wspólnego wykonania „Pasażera” Iggy’ego Popa na Happeningu Gitarowym.

Dwa Happeningi
Od sześciu lat największym wydarzeniem Akademii Gitary pozostaje Happening Gitarowy w Poznaniu. Jednak w tym roku mini-Happening zawitał też na jarociński Rynek. Był dobrą zabawą nie tylko dla grających „Passengera”, ale także dla publiczności. Gitarzyści nie zawiedli także w Poznaniu i mimo kapryśnej pogody w licznie stawili się na Starym Rynku. Prawie 300 chętnych do wspólnego grania ze sceny poprowadził brytyjski zespół Z-Star.

Podróżuj z Akademią Gitary
Festiwal od początku swojego istnienia zachęca do podróżowania po Wielkopolsce i do poznawania regionu. Piękne zabytki oraz ujmujące, malownicze miejsca doskonale wpisują się w klimat gitarowych koncertów. Gitara klasyczna brzmi dobrze nie tylko w salach, ale także w pięknych dworkach, pałacach czy kościołach. Akademia Gitary te podróże jeszcze ułatwia – w tym roku każdy, kto chciał zagrać na Happeningu mógł dojechać do Poznania za darmo Kolejami Wielkopolskimi. Wystarczyło pobrać bilet z naszej strony i w dzień Happeningu mieć ze sobą gitarę.

Do  zobaczenia za rok
Siódma edycja Akademii Gitary dobiegła końca. W tym roku otworzyliśmy się na nowe pomysły i brzmienia. Fanów gitary klasycznej, ale także innych dzwięków możemy zapewnić, że zrobimy wszystko, by kolejna edycja wywarła na Was jeszcze większe wrażenie. Przeskoczenie tak wysoko postawionej poprzeczki nie będzie proste, ale przygotujemy się tak, że i skok i lądowanie będą udane.

Foto: Agata Ożarowska – Nowicka / Zuzanna Szczerbińska

Autorzy: Konstancja Łazowa i Karol Kaminski