Młodzi i zdolni

Bianka SzalatyDla wielu Akademia Gitary to przede wszystkim koncerty największych światowych gwiazd muzyki. Jednak równie ważną misją festiwalu jest wspieranie młodych artystów – niezwykle utalentowanych, ale stojących dopiero u progu wielkiej muzycznej kariery.

O ogromnym potencjale drzemiącym w festiwalowych artystach młodego pokolenia będzie można przekonać się podczas występu Bianki Szalaty. Jej recital odbędzie się już w najbliższą sobotę 16 sierpnia o godzinie 19.00 w Hotelu Kolegiackim w Poznaniu.

Bianka Szalaty urodziła się w 1994 roku we Wrocławiu. W 2013 roku ukończyła ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie pod kierunkiem Zbigniewa Dubielli. Jest laureatką ponad 30 konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Odbyła lekcje mistrzowskie lekcji z takimi wirtuozami gitary jak Scott Tennant, Carlo Marchione, Petrit Ceku, Maximo Diego Pujol, Duo Melis, Michał Nagy, Yoshimasa Yoshida, Luciano Tortorelli. Występowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. W 2012 roku w nagrała swoją pierwszą płytę zaytutułowaną „Gitara – moja miłość”.

Kolejną reprezentantką najmłodszego pokolenia artystów tegorocznej Akademii Gitary jest czeska gitarzystka Petra Poláčková, która wystąpi 23 sierpnia w Puszczykowie oraz 24 sierpnia w Pobiedziskach. Jej repertuar zawiera muzykę klasyczną, a także romantyczną.

Nie sposób nie wspomnieć również o pochodzącym z Bośni i Hercegowiny Sanelu Redžiću, laureacie licznych konkursów, który podczas studiów w Hochschule für Musik “Franz Liszt” w Weimarze miał okazję brać udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich muzycznych mistrzów jak David Russel czy Costas Cotsiolis. W ramach Akademii Gitary Redžić wystąpi 23 sierpnia w Gnieźnie oraz 24 sierpnia w Poznaniu.

Ważnym wydarzeniem będzie także Koncert młodych wirtuozów – trzech adeptów  gitary klasycznej studiujących na uczelniach w Polsce oraz za granicą. Są to: Daniel Egielman, Błażej Sudnikowicz oraz Adrian Furmankiewicz. Cała trójka, mimo bardzo młodego wieku, może pochwalić się licznymi nagrodami zdobytymi na międzynarodowych konkursach. W ramach Akademii Gitary wystąpią oni 27 sierpnia w Poznaniu.

Zachęcamy do uczestnictwa we wszystkich wymienionych koncertach i odkrywania wspólnie z nami wschodzących gwiazd współczesnej gitarystyki. Wstęp na koncerty jest wolny!

Autor: Alicja Straburzyńska