• strona_Avital_640x300
  • strona_Amigo_640x300
  • strona_Savall_640x300
  • Happening Gitarowy


Idea

Akademia Gitary: festiwal

sierpień-wrzesień  |  Wielkopolska

AG_logo_białe

Akademia Gitary to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń, których latem możemy naliczyć wiele. Każdego sierpnia festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie.

Poprzez bogaty i zróżnicowany program artystyczny, staramy się zarazić słuchaczy miłością do gitary. W naszym programie każdy meloman nie tylko znajdzie coś dla siebie, ale będzie mógł odkryć zupełnie nowe oblicza tego instrumentu.

Festiwal ma również swój wymiar społeczny. Rezygnujemy z pobierania opłat za wstęp na większość koncertów. Zamiast tego, prowadzimy zbiórkę publiczną na rzecz Stowarzyszenia Wielkopolan Bona Fide i Fundacji Niesiemy Nadzieję, wspierając nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Organizatorami Akademii Gitary są Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide oraz agencja TAKE MEDIA.

***

Inicjatorzy

Kuropaczewski

Dr Łukasz Kuropaczewski – Dyrektor Artystyczny

– współzałożyciel i dyrektor artystyczny Akademii Gitary, a zarazem jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Kocha nie tylko muzykę, ale i kuchnię. Urodził się w Gnieźnie, wychował w Strzałkowie. Jego przygoda z gitarą rozpoczęła się gdy miał dziesięć lat. Wzrastał pod opieką profesora Piotra Zaleskiego, który obok maestro Manuela Barrueco (z Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA) na zawsze pozostanie najważniejszą osobą w jego muzycznej karierze. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Reykjavíku, Hartford, Winnipeg, Baltimore, Panamie. Występował z gorąco przyjmowanymi recitalami w wielu krajach świata od Japonii po Panamę. Gościł na takich scenach, jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Royal Festival Hall czy amsterdamska Concertgebouw. Współpracował m.in. z muzykami Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony, Cleveland Symphony oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W dyskografii ma pięć płyt: Guitar recital, Łukasz Kuropaczewski plays Spanish Music, Portrait, Polish nusic, Aqua e Vinho, z czego dwie ostatnie nominowano do nagrody Fryderyka. Od 2008 r. jest Dyrektorem Artystycznym Akademii Gitary.


Poprawski

Dr Marcin Poprawski – Dyrektor Festiwalu

– adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożyciel i koordynator Regionalnego Obserwatorium Kultury – Centrum Badawczego UAM w Poznaniu, od 2006 roku wykładowca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą; doktor nauk humanistycznych, muzykolog, menedżer, koordynator badań w dziedzinie polityki kulturalnej i zarządzania w kulturze, współautor strategii i szkoleń dla samorządów i instytucji, autor i redaktor publikacji z zakresu nauk o kulturze oraz zarządzania, ekspert Związku Miast Polskich. Swoje doświadczenie zawodowe doskonalił m.in. w ramach projektu „Teaching Cultural Policy” na Central European University w Budapeszcie oraz podczas stażu w Centre for Cultural Policy Studies na University of Warwick. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: kultura i rozwój miast, związki zarządzania i kultury, polityki kulturalne i przedsiębiorczość kulturalna w krajach po trasnformacji ustrojowej, kultury organizacyjne w organizacjach sektora kultury, marka kulturalna oraz estetyka muzyczna. Jest współzałożycielem i dyrektorem międzynarodowego festiwalu Akademia Gitary. W roku 2013 został Wiceprezesem europejskiej sieci ENCATC European Network of Cultural Administration Training Centers.


Kieliszewski

Dr Przemysław Kieliszewski – Szef Rady Programowej

– prawnik z wykształceniem muzycznym, dr nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Od 20 lat menedżer artystów, zespołów muzycznych w Polsce i za granicą. Organizator kilkuset koncertów i przedstawień. W latach 2003-2004 uczestniczył w reformie i powołaniu nowej instytucji kultury – Poznański Chór Chłopięcy. Od 2008 do 2012 roku pełnił funkcję Dyrektora Festiwalu Polska Akademia Gitary, obecnie jest szefem Rady Programowej Festiwalu. Reprezentował organizacje pozarządowe w komisji konkursowej ds. kultury przy Prezydencie Miasta Poznania. Realizował badania m.in. dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (2006-2007), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza (2008) i Rady Metropolii Poznańskiej. Prowadził szkolenia w obszarze zarządzania kulturą dla samorządów. Współtwórca Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM, członek – a w jednej z kadencji również członek Rady Artystycznej – Towarzystwa Muzycznego im H. Wieniawskiego. Sekretarz Rady Fundacji Kultury Polskiej filii w Poznaniu, członek Komisji rewizyjnej Fundacji Zakłady Kórnickie. Od 2013 r. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.


PROF.-PIOTR-ZALESKI-KONSULTANT-MERYTORYCZNY

Prof. Piotr Zaleski – Konsultant Merytoryczny

- studia gitarowe ukończył w 1979 roku w Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. Ursuli Peter i docent Moniki Rost. Koncertował w całej Europie, grając solo, z orkiestrami symfonicznymi oraz w duecie z fletem. Prowadził kursy mistrzowskie w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Czechach, Holandii, na Węgrzech. Wychował wielu laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. W latach 1991-1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu – (obecnie – profesor tej uczelni oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu). Twórca kursów gitarowych w Szczawie Zdroju (17 edycji).