Dziękujemy gitarowym melomanom!

ZbiórkaAkademia Gitary przy współpracy z Fundacją Niesiemy Nadzieję po raz kolejny wesprze potrzebujące dzieci z Wielkopolski. Przez prawie miesiąc, podczas wszystkich koncertów odbywających się w ramach festiwalu, prowadzona była zbiórka publiczna, która zasili konto „Akcji paczka”. Już wkrótce dowiemy się, jaką sumę udało zgromadzić się miłośnikom sześciu strun.

Rozmowa z Agatą Czajką – Komorowską, koordynatorką działań Fundacji Niesiemy Nadzieję, o tym czym dokładnie jest „Akcja Paczka” i do kogo trafią zebrane fundusze.

Za Nami już VII edycja festiwalu Akademia Gitary i kolejny rok owocnej współpracy. Proszę powiedzieć skąd pomysł na wspólne działanie Fundacji oraz festiwalu?

Prezesi Fundacji oraz Akademii Gitary podczas jednej z rozmów wpadli na pomysł aby połączyć swoje siły i zarazić uczestników „bakcylem pomagania”.

Kim są podopieczni Fundacji Niesiemy Nadzieję? W jaki sposób Fundacja prowadzi swoją działalność?

Fundacja opiekuje się dziećmi cierpiącymi na choroby zagrażające ich życiu, takie jak mukowiscydoza, zanik mięśni oraz porażenie mózgowe. Działamy od 2006 roku i na co dzień opiekujemy się kilkudziesięcioma najbardziej potrzebującymi rodzinami. Dofinansowujemy zakup lekarstw, pomagamy w zakupie innych niezbędnych w leczeniu i rehabilitacji środków. W naszych działaniach, oprócz pomocy rodzinom chorych dzieci, staramy się sprawiać jak najwięcej radości naszym małym przyjaciołom, aby chociaż na chwilę mogły zapomnieć o swojej chorobie i związanych z nią trudach dnia codziennego. Nasza pomoc skierowana jest do najmłodszych głównie z województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego.

W jaki sposób Akademia Gitary wspomaga Fundację i jej podopiecznych?

Podczas koncertów Akademii Gitary prowadzone są zbiórki, z których środki przeznaczane są na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin przed Wielkanocą oraz Bożym Narodzeniem.

Czy kwoty ze zbiórek prowadzonych podczas koncertów pozwalają realnie wspomóc potrzebujące rodziny? Czy słuchacze chętnie wspierają tę prowadzoną od lat akcję charytatywną?

Dzięki kwotom zebranym podczas Akademii Gitary oraz szczodrości widzów udaje się już od kilku lat zorganizować „Akcję paczka”. Gdyby nie ta pomoc nie bylibyśmy w stanie obdarować potrzebujących rodzin.

Na czym dokładnie polega Akcja Paczka, w którą włączyła się Akademia Gitary? Co otrzymują w ramach pomocy potrzebujące rodziny?

Przed świętami Bożego Narodzenia przygotowujemy około 100 paczek dla potrzebujących rodzin, przed Wielkanocą około 40. Wolontariusze docierają z nimi do rodzin, w których dzieci cierpią na choroby zagrażające ich życiu. Choroba dziecka powoduje bardzo często, że rodzice zmuszeni są przeznaczać większość swoich dochodów na jego leczenie. Pod naszą opieką znajdują się rodziny w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej, które co roku starannie wybieramy po konsultacji z lekarzem
z hospicjum dla dzieci. W paczkach znajdują się artykuły żywnościowe potrzebne do przygotowania Świąt o wartości około 300zł. O tym, że tego rodzaju pomoc jest bardzo potrzebna świadczą telefony od podopiecznych już od początku grudnia z pytaniami czy na pewno w tym roku uda nam się przygotować paczki. Dziękuję, że po raz kolejny publiczność Akademii Gitary wsparła naszą zbiórkę.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Lucyna Eich