Akademia Gitary 2014 rozpoczęta!

Avi_2_m (23)Za nami Inauguracja siódmej edycji Akademii Gitary. Tegoroczny festiwal rozpoczął się wyjątkowym koncertem, podczas którego mogliśmy usłyszeć duet gitary klasycznej i mandoliny. Wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim wystąpił niezwykle utalentowany i błyskotliwy muzyk – Avi Avital. Publiczność w Gnieźnie i Poznaniu przyjęła artystów bardzo entuzjastycznie, dziękując za brawurowy występ owacjami na stojąco.

Podczas koncertów inauguracyjnych odbyła się długo zapowiadana premiera kompozycji „Jerusalem Concerto” na mandolinę, gitarę i orkiestrę, autorstwa Angelo Gilardino. Zanim jednak soliści pojawili się na scenie wysłuchaliśmy „Finale molto presto g moll” Franciszka Lessela w wykonaniu Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Następnie usłyszeliśmy Łukasza Kuropaczewskiego w Koncercie na gitarę i małą orkiestrę Heitora Villi-Lobosa. Po przerwie Avi Avital wykonał koncert a moll J.S. Bacha. Na koniec muzycy zachwycili premierowym wykonaniem „Jerusalem Concerto”.

Publicznośc urzeczona znakomitą grą solistów, długo nie pozwała muzykom opuścić sceny. Na bis usłyszeliśmy pieśń „El paño moruno” Manuela de Falli w aranżacji na gitarę i mandolinę. Na koniec Łukasz Kuropaczewski  brawurowo wykonał „Asturias” Isaaca Albeniza, a Avi Avital ostatecznie uwiódł serca gości swoim wykonaniem ludowego tańca bułgarskiego „ Bucimis”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z niedzielnego koncertu oraz do lektury wywiadu z Avim Avitalem.

fot. Agata Ożarowska-Nowicka

Autor: Karol Kamiński